رفتن به مطلب

دانلود || Tournaments

ارسال‌های توصیه شده

• بنیان گذار IPSFarsi

Tournaments

این برنامه ، یک بخش مسابقات در انجمن شما ایجاد می نماید.

This application is designed for those who want to run tournaments on their site. It is not for the actual gaming itself to take palce through the app in any way, but rather for your members to create and join teams, sign up for tournaments, submit scores of the matches which take place somewhere else, and then the system keeps track of it all and declares the winning team once the tournament is completed.

Warning: For older versions, due to a bug in ip.board you may need to have your default skin be the normal default ip.board skin when installing this or it won't install the templates.

Here are some of the many features:

• Create categories.
  • Unlimited number of subcategories.
  • Create tournaments which fit into the categories.
  • A count of open tournaments in each category is kept.
  • Create teams (max teams per member is set in the ACP).
  • The team creator determines how many members should be on his or her team, approves or declines applications to the team, and can kick people off of the team.
  • Teams join tournaments which allow teams with their number of members. there are numerous settings on the tournament form to allow for various combinations of teams.
  • Tournaments are created in the ACP. The one who creates the tournament can invite teams to it on the public side. Anyone with access to this app in the ACP could edit the tournament.
  • brackets- single and double elimination brackets are one type of tournament. You can create a 4, 8, 16, 32, or 64 team tournament at this point and add byes if you don't have the correct number of teams wanting to join.
  • ladders- manual move teams on a ladder absed on their performance orL base it automatically on wins, on a simple formula, on ELO ratings (more complicated and precise), etc...
  • round robin- each team plays each other team x number of times and the team with the best record wins that tournament.
  • Create an invite only tournament.
  • Use a standalone point system with the system. Then you can allow team leaders to charge points to join their team. Then those team points are kept separately and can be used to join tournaments which cost points to join. Points can also be obtained in various ways. For individual points with the standalone system you can gain more poitns by commenting. With the internal team points system you can gain some by winning matches or tournaments.
  • There are many many settings in the ACP. Especially on tournament forms. Be careful with them as there are so many which could interfere with a team's ability to put new memebrs on their teams while involved in a tournament.
  • Upload logos for categories, tournaments, and teams.
  • Much more.

Please Note: This is a first release and some things will improve over time. The bracket skinning will be improved, some things will behave differently, co-leader functionality will be added, ability for ties/draws, disputing methods, and more overall management of various areas.

Also: Keep in mind this has not been tested in strict PHP/MySQL environments. At some point I will fix issues which could thus allow for it to run smooth in those various setups, but be aware that I am not speaking as to how well it would currently do in those environments.

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

من برای انجمنم می خوام کاربرانم را به مسابقه دعوت کنم که نمونه کارهای خود را برای مدیر سایت بفرستن که بعد از تایید مدیر طبق نظرسنجی نفرات اول تا سوم اعلام شوند ایا این هک همچین کاری انجام میدهد کسی این هک را نصب کرده کمی بیشتر توضیح میدهید.

لینک ارسال

• بنیان گذار IPSFarsi

خیر ، این هک مثلا برای گیم نت ها خوبه.

شما می تونید از مد Award استفاده کنید که می تونید به کاربران مد نظرتون مدال بدید.

لینک ارسال

سلام اقای نامنی 

از عکس های این مد مشخصه که کاربرا به صورت گروهی می توانند مسابقه بدهند طبق فرمایشات شما من نمی خوام که به فردی مدال یا چیزی اهدا بشه میخوام کاربرانم به صورت گروهی یا تکی بخشی برای خودشان درست کنند و کاربرا به بخششان بروند و ببیند و امتیاز بدهند و بعد از رسیدگی به تمام ارسالات گروه ها یا نفرات به ان گروه برنده اعلام بشه .امیدوارم درست منظورم را گفته باشم 

3dc70b738aea034b30a18208cfcc8549-tournam

اگه مدی که این قابلیت رو داره معرفی کنید .این مد خیلی برای سایتم ضروری هست  با تشکر 

لینک ارسال

میبخشید اینمد دقیقا چه کاری انجام میده ؟ یعنی همین بخش برترین کاربران هستش؟؟؟

میبخشید این مد فارسی یا انگلیسی؟

و این مد دقیقا جه مسابقه ای هست ؟؟ مسابقه تاپیک یا پست یا همچین چیزی؟

لینک ارسال

• مدیر کل بازنشسته سایت

سلام

همونطور که آقای milworm هم گفتن توسط این برنامه می تونید یکسری تنظیمات اعمال کنید که کاربرها بتونن گروه ایجاد کنن و در مسابقاتی که شما تدارک دیدین ثبت نام و شرکت کنن شما برای یک مسابقه قوانین و زمان ثبت نام اعلام می کنید و کاربرها باید در زمان مقرر در مسابقه ثبت نام کنن/برای هر گروه مشخص می کنید که چند نفر باشن...چندتا عضو ذخیره داشته باشن....قابلیت تعویض داشته باشن یا خیر.... 

خیلی میشه همشو بخوام بگم :D

فارسی سازیش  چند روزی هست که شروع شده....

لینک ارسال

دادش هیوا شایدم خواهر هیوا :)) ممنون که دارین فارسی سازی انجام میدین بزودی اگه انشالله خودم یاد بگیرم همه مد ها رو که خودم دارم تا 99 درصد کاربردی هست بعد از فارسی سازی برای دوستان قرار بدم . صادقانه بگم خیلی دوست دارم تو این انجمن فعالیت کنم ولی  حقیقتا بخش های اموزشی این سایت خیلی کم محتواست و مخصوصا اکثر مدهای کاربردی بدون ترجمه هستند... انشالله بشود همه کاربرا همین هدف را داشته باشد همانطور که مدیر عزیزمان زحمت کشیدند و تمام امکانات این سایترو رایگان قرار دادند ما هم بتوانیم با کمی فعالیت درانجمن پاسخگوی این همه امکانات رایکان این انجمن باشیم .

لینک ارسال

سلام من خیلی با این هوک کار کردم ولی باز زیاد ازش سر درنیاوردم داداش هیوا اگه امکان داره فقط تو یه عکس مختصر اموزش رو تو انجمن قرار بدین .  :chakerim:

لینک ارسال

در در 5 اسفند 1392 در 18:01، milworm گفته است :

سلام من خیلی با این هوک کار کردم ولی باز زیاد ازش سر درنیاوردم داداش هیوا اگه امکان داره فقط تو یه عکس مختصر اموزش رو تو انجمن قرار بدین .  :chakerim:

داش منم با این هوک کار کردم ولی بعد مدتی دیدم اثری نداره پاک کردم 

چون تنها کارش اینه تیم بندی میکنه :|:| در اخر هم هیچ اتفاقی نمیفته نمیدونم چطوریه باید فارسیش بیاد بفهمیم خخخخخخخ

لینک ارسال

صبور باش داداش صبر میکنیم تا یکی پیدا بشه اموزشی بذاره تا استفاده کنیم . به شخصه خیلی نیاز به همچین مدی دارم .  :wink1:

لینک ارسال

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...