رفتن به مطلب

حجیم شدن دیتابیس انجمن

MrAmir

ارسال‌های توصیه شده

سلام و وقت بخیر خدمت دوستان گرامی , خصوصا جناب @وحید نامنی که همیشه زحمت های ما به گردن ایشونه

حجم دیتابیس انجمن ما به شدت زیاد شده , یعنی 30 گیگ رو رد کرده بود ، که با حذف یه سری چیزا و افزونه ها این مقدار به 10 گیگ رسیده ، در حال حاضر یه تیبل هست که 8 گیگ حجم داره و نمیدونم مربوط به چیه , در حدی مصرف یه سایت راکد بالا رفته بود که سرور با 64 گیگ رم رو down کرده بود - سوالم اینه که این 8 گیگ حجم مربوط به چی هست و چطور میشه کمش کرد یا حذف کرد ؟ سوال بعدی اینکه چطور تنظیماتی انجام بدیم که از حجیم شدن دیتابیس جلوگیری کنیم ؟ 

image.thumb.png.ffb7156558150d0b4c16a982252e3a54.png

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۵ ساعت قبل، MrAmir گفته است:

حجم دیتابیس انجمن ما به شدت زیاد شده , یعنی 30 گیگ رو رد کرده بود ، که با حذف یه سری چیزا و افزونه ها این مقدار به 10 گیگ رسیده ، در حال حاضر یه تیبل هست که 8 گیگ حجم داره

درود، وقت بخیر

30 گیگ فقط حجم دیتابیس تونه؟! 😲 بعید میدونم حتی دیتابیس سایت مرجع 10 گیگ باشه!

البته همونطوری که جناب نامنی بارها قبلا فرمودند، حجم دیتابیس به خاطر ثبت لاگ ها دائما در حال افزایش هستش، پیشنهاد میشه که مدت زمان نگهداری از لاگ ها رو کم یا کم تر کنید

پ.ن : باید اقرار کنم که حقیقتا این حجم دیتابیس IPS من رو خیلی نگران میکنه 🤔

لینک ارسال

• تیم مدیریت/توسعه دهنده

درود بر شما.

آدرس انجمن رو لطف میکنید؟

به نظر میرسه ترافیک زیادی سمت انجمن شماست!

مگه چندتا کاربر داره انجمن شما!؟

لینک ارسال

4 دقیقه قبل، محمد قاسمی گفته است:

درود بر شما.

آدرس انجمن رو لطف میکنید؟

به نظر میرسه ترافیک زیادی سمت انجمن شماست!

مگه چندتا کاربر داره انجمن شما!؟

درود جناب قاسمی عزیز , ادرس برای شما قابل مشاهده هست , ولی دوباره براتون پ.خ کردم

انجمن راکد هست ولی نزدیک به 12 هزار کاربر داشته 

و اینکه چون منابع سرور ما ازاد بوده متوجه ترافیک زیاد نشده بودیم تا اینکه دیدم بازدید 100 هزار نفری شده از انجمن که برام خیلی عجیبه , چون فقط انجمن اصلی سال های 92 همچین بازدیدی داشت ( 200k در روز ) 

به همین علت انجمن رو از دسترس خارج کردم و بعد یه مدت مثل حمله ddos ترافیک از روی انجمن برداشته شد 

لینک ارسال

• تیم مدیریت/توسعه دهنده
۵ دقیقه قبل، MrAmir گفته است:

درود جناب قاسمی عزیز , ادرس برای شما قابل مشاهده هست , ولی دوباره براتون پ.خ کردم

به نظر من، یک سشن در ازای هر کاربر ایجاد داره میشه، یعنی کاربر Guest به عنوان یک کاربر که میتونه کاری انجام بده در نظر گرفتید و همین امر باعث میشه که هر کاربر رو داره مثل یک کاربر لاگین شده در نظر میگیره!

بررسی کنید، اطلاع بدید لطفا.

لینک ارسال

۲۸ دقیقه قبل، محمد قاسمی گفته است:

به نظر من، یک سشن در ازای هر کاربر ایجاد داره میشه، یعنی کاربر Guest به عنوان یک کاربر که میتونه کاری انجام بده در نظر گرفتید و همین امر باعث میشه که هر کاربر رو داره مثل یک کاربر لاگین شده در نظر میگیره!

بررسی کنید، اطلاع بدید لطفا.

با توجه به اینکه انجمن مدت زیادی راکد بوده , تعداد زیادی اسمپر  تالار هایی که حتی خودم اطلاع نداشتم رو پیدا کردن و جاهایی که کاربر میهمان دسترسی کاربر عادی داشته شروع کردن به فعالیت و ارسال پست و تاپیک , بعد از اینکه تمام این تالار هارو دسترسی هاشو درست کردم و مطالب رو حذف کردم , امکان ثبت نام رو برای کاربران خارجی غیرممکن کردم و یک روز انجمن رو از دسترس خارج کردم , 20 گیگ حجم دیتابیس کاهش پیدا کرد , در حال حاضر این 8 گیگ مونده که نمیدونم چطور از شرش خلاص بشم 

لینک ارسال

• تیم مدیریت/توسعه دهنده

این جدول به نظر میاد اطلاعات موقت رو درون خودش ذخیره میکنه از سشن های کاربران، ۲ راه کار میگم انجام بدید:

۱) حذف و ایجاد مجدد جدول ( ممکنه مشکل به وجود بیاد حتما بک آپ و تست بگیرید بعد از انجام )

۲) optimization و repair کردن جدول مورد نظر.

لینک ارسال

۱ ساعت قبل، محمد قاسمی گفته است:

یعنی کاربر Guest به عنوان یک کاربر که میتونه کاری انجام بده در نظر گرفتید و همین امر باعث میشه که هر کاربر رو داره مثل یک کاربر لاگین شده در نظر میگیره

درود جناب قاسمی عزیز، وقتتون بخیر

سوال اول ؛ اینکه یعنی برای اینکه حجم دیتابیس افزایش پیدا نکنه، نباید غیر از (فقط) مشاهده موضوع ها و نوشته ها هیچگونه دسترسی به گروه کاربری Guests (مهمان) داد؟

سوال دوم ؛ در مورد تعداد (تعدد) گروه های کاربری، مثلا اگر 10-15 گروه کاربری داشته باشیم، صرفا وجود تعداد زیاد این گروه های کاربری باعث افزایش حجم دیتابیس میشه یا خیر تاثیری نداره؟

سوال سوم ؛ به صورت کلی، چه دسترسی هایی به گروه های کاربری باعث افزایش حجم دیتابیس میشه؟ مثلا امضاء کاربری، عنوان کاربری، تعدد تغییر نام کاربری و ... باعث افزایش حجم دیتابیس میشه؟

سوال چهارم ؛ باز به صورت کلی، چه تنظیماتی رو در پنل مدیریت ادمین اعمال کنیم تا حجم دیتابیس مون سر به بیابان که چه عرض کنم! سر به فلک نکشه؟

خیلی عذرخواهم که سوالاتم زیاد شد، راستیتش من در مورد مسئله دیتابیس و عملکردهاش کلا اطلاعات چندان زیادی ندارم و این موضوع افزایش حجم دیتابیس هم یه طورایی ذهن من رو به خودش مشغول کرده! 🤔

+ پ.ن : ضمن اینکه اگر سوالاتم مرتب با موضوع تاپیک نیست بفرمایید تا تاپیک مجزا ایجاد کنم تا سایر دوستان و عزیزان هم اطلاعات و تجربیاتشون رو در این زمینه بیان کنند 🌹

@وحید نامنی @علی یوسفلاوی

لینک ارسال

• تیم مدیریت/توسعه دهنده

9 ساعت قبل، سجاد محمدرضائی گفته است:

سوال اول ؛ اینکه یعنی برای اینکه حجم دیتابیس افزایش پیدا نکنه، نباید غیر از (فقط) مشاهده موضوع ها و نوشته ها هیچگونه دسترسی به گروه کاربری Guests (مهمان) داد؟

بله، خب هر قابلیت دیگه ای که بدید، مسلما کاربر مهمان رو به عنوان یک کاربر مجزا و Unique باید در نظر بگیره سیستم و سشن های زیادی تولید میشه که باید نگهداری هم بشه.

سوال دوم ؛ در مورد تعداد (تعدد) گروه های کاربری، مثلا اگر 10-15 گروه کاربری داشته باشیم، صرفا وجود تعداد زیاد این گروه های کاربری باعث افزایش حجم دیتابیس میشه یا خیر تاثیری نداره؟

خیر، نباید تاثیری داشته باشه.

سوال سوم ؛ به صورت کلی، چه دسترسی هایی به گروه های کاربری باعث افزایش حجم دیتابیس میشه؟ مثلا امضاء کاربری، عنوان کاربری، تعدد تغییر نام کاربری و ... باعث افزایش حجم دیتابیس میشه؟

مهم نیست اگر کاربر ثبت نام کرده باشه، هر دسترسی که میخواید بدید بهش، مشکلی نباید ایجاد بشه.

سوال چهارم ؛ باز به صورت کلی، چه تنظیماتی رو در پنل مدیریت ادمین اعمال کنیم تا حجم دیتابیس مون سر به بیابان که چه عرض کنم! سر به فلک نکشه؟

هرکاری که جلوی Spam گرفته بشه، مثلا میتونید Google Captcha یا دیگر کدهای امنیتی، برای عملیاتی مثل ورود، ثبت نام، گذاشتن نظر و ... در نظر بگیرید تا جلوی چنین مواردی گرفته بشه.

موفق باشید.

لینک ارسال

سلام

بهتره یک بار دستور زیر رو اجرا کنید

TRUNCATE TABLE core_sessions

با این دستور تمامی رکورد های جدول پاک میشه. بعد از این کار به جدیدترین نسخه آپدیت کنید و دیگر نباید مشکلی باشه. مگر اینکه یکی از پلاگین ها مشکل داشته باشه که بیشتر پلاگین های نمایشی باید باشه ، مثلا پلاگین آخرین ارسال ها که ویجت داره

یک موردی هم بررسی کنید و ببینید cache کردن صفحه ها برای مهمان ها فعال هست یا غیر فعال ؟ برای این کار cache رو در جستجو ادمین بنویسید گزینه اش رو میاره

لینک ارسال

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...